Endodoncja - leczenie kanałowe pod mikroskopem - Warszawa Ursynów

Endodoncja jest działem stomatologii skupiającym się na leczeniu chorób miazgi zęba. Jej nazwa pochodzi z greki: endo-wewnątrz, odonto-ząb; i w wolnym tłumaczeniu oznacza 'wewnątrz zęba', co pozwala zrozumieć czym się zajmuje. Uszczegóławiając, gdy miazga wypełniająca komorę oraz kanały korzeniowe zęba zostaje zainfekowana bądź uszkodzona prawidłowo wykonane leczenie kanałowe pozwala ocalić ząb. Zaleca się je gdy występują głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zwichnięcia/złamania zęba oraz przed wykonaniem odbudowy jak np. most czy korona.

Wiele zębów które kilkanaście lat temu byłyby skazane na usuniecię teraz dzięki zaawansowanym technologicznie narzędziom endodontycznym można uratować! W wyposażeniu naszej kliniki stomatologicznej w Warszawie znajduje się wysokiej klasy mikroskop optyczny przeznaczony do tzw. endodoncji mikroskopowej. Pozwala on na bardzo precyzyjne leczenie kanałowe, co w połączeniu z doświadczeniem lekarza w dużym stopniu zwiększa skuteczność leczenia endodontycznego oraz usprawnia jego przebieg.

Zabieg leczenia kanałowego jest pracochłonny i potrzebuje sporych umiejętności, polega na usunięciu z wnętrza komory, kanałów korzeni zębowych zakażonej miazgi, opracowaniu i dezynfekcji oczyszczonych miejsc i szczelnym wypełnieniu materiałem biozgodnym. Dopiero po wykonaniu tych czynności stomatolog może przystąpić do fazy protetycznej, która w zależności od preferencji pacjenta może być standardową odbudową kompozytową bądź wkładem koronowo-korzeniowym i koroną porcelanową (więcej o:protetyka). W większości przypadków przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym co gwarantuje zupełnie bezbolesną wizytę u endodonty. Powinno być ono postrzegane przez pacjenta nie jako przykra konieczność, lecz szansa na zachowanie naturalnego zęba, któremu nie dorówna żadna odbudowa protetyczna, prócz tej na implancie. Mimo, że zabieg wymaga konsekwentnego skupienia, wysokiej precyzji, doświadczenia, jest czasochłonny a jego koszt może przekroczyć wartość ekstracji zęba i pozornego 'pozbycia się problemu', zawsze staramy się wyleczyć zamiast od razu skazywać ząb na ekstrację. Do właściwego działania układu stomatognatycznego niezbędna jest odpowiednia ilość zębów, które w sposób fizjologiczny obciążają kości szczęki i żuchwy. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Mikroskopy endodontyczne przyczyniły się do powstania coraz częściej wyodrębnianej stomatologii mikroskopowej, gdyż czynią możliwymi mnóstwo zabiegów wymagających niebywałej precyzji.