Odbudowy zębowe - profesjonalna protetyka

Dzisiejsza protetyka oferuje szeroki wachlarz możliwości przywrócenia zdrowego i pięknego uśmiechu, co zapewni Państwu zdrowie, prowidłową funkcję, estetykę a co za tym idzie bardzo dobre samopoczucie i pewność siebie.
Dzięki ogromnej wiedzy praktycznej - wieloletniemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do każdego Pacjenta dr Ruczko dostosuje najbardziej optymalne leczenie protetyczne. 
Bardzo wielu naszych Pacjentów przeszło proces całkowitej metamorfozy uśmiechu - w pozytywny i pełen relaksu sposób. 

Protetyka to jedna z podstawowych dziedzin stomatologii, zajmująca się odbudową utraconych lub rekonstrukcją uszkodzonych(startych, odkruszonych, zniszczonych próchnicą) zębów. Za pomocą zróżnicowanych technik protetycznych możemy odbudować zniszczone korony zębów, zmienić ich rozmiar i kształt oraz pozbyć się trwałych przebarwień, oraz przywrocić pełną harmonię uśmiechu, oraz prowidlową funkcję. Ubytki w uzębieniu wpływają nie tylko na obniżenie waloru estetycznego ale przede wszystkim na zaburzenia w funkcjonowaniu: przemieszczenia zębów, nadmierne przeciążenia zębów itp. Braki zębów prowadzą do zaniku kości szczęki i żuchwy. Znaczne ubytki zębowe dprowadzają do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie protetyczne jest zatem bardzo istotne nie tylko przez wzgląd na estetykę, ale również funkcjonalność narządu żucia. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów uzupełnienia protetyczne odtwarzaja zęby w sposob naturalny, przywracajac piękny wygląd i komfort w użytkowaniu.

ARTEDENTYKA oferuje swoim pacjentom pełen zakres usług nowoczesnej protetyki:

Korona protetyczna umożliwia odbudowę korony zęba, gdy doszło do jej znacznego lub całkowitego uszkodzenia. To rozwiązanie wymaga umiejętnego szlifowania – usunięcia wierzchniej warstwy zęba, by uzyskać kształt niezbędny do osadzenia przyszłej korony. Po procesie technologicznym, czyli wykonaniu korony w laboratorium protetycznym jest ona cementowana na stałe, jej trwałość ocenia się na  od kilkanastu do kilkudziesięciu lat. Warto zaznaczyć, że wytrzymałość determinowana jest przez umiejętność zaplanowania pracy, prawidłową technikę szlifowania zęba oraz samą technikę cementowania.

Wyróżnia się następujące rodzaje:

Korona metalowo-porcelanowa – inaczej korona porcelanowa na podbudowie metalowej bądź PFM ( ang. Porcelain Fused to Metal ), warstwa metalu pokryta kilkoma warstwami porcelany, dzieki czemu imituje ona naturalny wygląd zęba. Ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość mechaniczną nadaje się do odbudowy koron zębów bocznych jak i przednich.

Korona pełnoceramiczna/porcelanowa posiada największą estetykę, gdyż oprócz identycznego koloru dzięki wyeliminowaniu metalowej części jej przezierność jest bardzo bliska naturalnej. Wykorzystując wszystkie zalety ceramiki śmiało może być stosowana w przednim odcinku. Korony wykonane z porcelany skaleniowej charakteryzują się najlepszą estetyką, lecz ich wytrzymałość jest najmniejsza, z tego powodu zaleca się jej użycie tylko w zębach przednich, gdzie siły działające na zęby nie są tak duże, a estetyka gra pierwsze skrzypce. Bardziej wytrzymałymi odbudowami protetycznymi są pełnoceramiczne systemy dwuwarstwowe: w pierwszym etapie wykonuje się mocną czapeczkę, czyli wewnętrzną część korony z dwutlenku glinu lub cyrkonu, którą następnie pokrywa się warstwą ceramiki. Wspomnianą czapeczkę wykonuje się w technice wtłaczania albo komputerowo wspomaganego frezowania przygotowanych bloczków CAD/CAM.

Mosty protetyczne są wykonane z takiego samego materiału jak korony, lecz pozwalają na odbudowę większej ilości braków. Wyróżniamy zatem mosty porcelanowe na podbudowie metalowej i pełnoceramiczne, także z wykorzystaniem cyrkonu. Most klasyczny na koronach stanowi uzupełnienie brakującego zęba/zębów w oparciu o zęby sąsiadujące z brakiem. Jest on zbudowany z koron, które stanowią swoiste filary mostu i przęsła odbudowującego braki zębowe, a znajdującego się pomiędzy filarami. Takie rozwiązanie pozwala uzupełnić część brakujących zębów obok siebie. Zęby filarowe przed zacementowaniem muszą zostać dokładnie oszlifowane tak samo jak do wykonania korony. Dzięki mostom zapobiega się przemieszczeniu zębów, zanikowi kości oraz uzyskuje się prawidłowy zgryz. Ostatnio częstym wyborem pacjentów jest most oparty na implantach, które idealnie spełniają rolę fundamentów stabilnego mostu, lub tez pojedyńczej korony, bez koniecznosci naruszania zębów otaczających brak zębowy.

Most adhezyjny AET/Maryland stosowany do odbudowy zębów przednich mocuje się za pomocą płytek do zębów sąsiednich. Ta technika nie obliguje do szlifowania jak pod typowy most czy korony, jednak ich wadą jest trwałość,  z powodu słabego ustabilizowania na zębach sąsiednich i odcementowania w trakcie noszenia. Znajdują zastosowanie głównie w odcinkach przednich jako uzupełnienie tymczasowe na czas np. osteointegracji implantu.

Korona na implancie to sposób odbudowy protetycznej z wykorzystaniem implantu jako filaru w przypadku braku naturalnego zęba. Do tego rozwiązania niezbędne jest zastosowanie łącznika implantologicznego standardowego lub najlepiej indywidualnego. Łącznik jest elementem przykręcanym do implantu, który stanowi oparcie dla np korony/ mostu na implancie.  Implanty w nowoczesnej stomatologii stanowią one bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie gdyż prawidłowo zaplanowane i wykonane charakteryzują się wysoką estetyką, wytrzymałością oraz zbliżonym do naturalnego obciążeniem kości. Dodatkową zaletą jest komfort użytkowania. Implant może służyć do odbudowy jednego zęba, wtedy zostaje na niego założona korona protetyczna, jak i do odbudowy większej ilości braków. Przy co najmniej 2 implantach istnieje możliwośc zalożenia mostu, który uzupełni 3 braki aż do uzupełnienia całego łuku przy wykorzystaniu wielu implantów. Mogą miec również zastosowanie jako mocowanie protezy ruchomej.

Protezy stomatologiczne wyjmowane dzieli się na szkieletowe i osiadające.

Proteza szkieletowa posiada wykonany w pełni z metalu szkielet ( stąd jej nazwa ) do którego przymocowane są akrylowe zęby. Zaletą tych protez jest dokładność wykonania oraz przenoszenie sił żucia poprzez elementy protezy na zęby, dzięki czemu powstaje fizjologiczne obciążenie. Podtrzymywana jest za pomocą klamer, które blokują przesuwanie w trakcie jedzenia. Proteza podczas żucia nie wciska się w dziąsła i zachowuje stabilność przez wiele lat.

Proteza osiadająca jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, stosowana gdy nie istnieje możliwość zastosowania lepszych metod jak na przykład: protezy szkieletowe, mosty; oraz w przypadku dużych braków zębowych implanty. Proteza osiadająca jest w pełni wykonana z akrylu i mocowana na zasadzie przyssania do tkanek miękkich jamy ustnej. Przenosi ona nacisk na dziąsła i na kość co doprowadza do zaniku kości jak również powoduje dyskomfort w trakcie noszenia, doprowadza do otarć sluzówki bądź odleżyn, szczególnie w początkowej fazie użytkowania tj po wykonaniu nowej protezy, co jest często bardzo uciążliwe dla Pacjenta.

Wkłady koronowo-korzeniowe znajdują zastosowanie w przypadku złamanego, zniszczonego zęba, gdy pozostał sam korzeń po prawidłowym wyleczeniu kanałowym. Takie rozwązanie jest często bezwzględnie konieczne dla odbudowy zęba, stanowi niejako "rusztowanie", na którym możliwe jest odtworzenie, zniszczonej korony. Możemy wykonać wkład z włókna szklanego ex tempore bezpośrednio w gabinecie, czasami jest koniecznosc wykonania wkładu protetycznego w laboratorium, wtedy taki wkład jest wykonany z metalu.

Inlay, Onlay, Overlay (ich nazwa uzalezniona jest od zasiegu) to tłumacząc na polski wkłady i nakłady koronowe są to uzupełnienia nazywane wkładami/nakładami wykonywanynymi w pracowni protetycznej na podstawie pobranych przez lekarza wycisków. Traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych wypełnień zęba. Służą do wypełnienia znacznych ubytków zębów bocznych/tylnych i są wcementowywane technką adhesyjną we wcześniej odpowiednio opracowany ubytek. Coraz częściej zaznacza się ich przewagę dzięki większej żywotności, estetyce i dokładności. Najczęściej wykonywane z materiału kompozytowego lub porcelany.

 

inlay to wkłady koronowe, korzystamy z nich gdy mamy do czynienia z niezbyt rozległymii ubytkami nieobejmującymi całej powierzchni guzków zębowych.

onlay to wkłady koronowe stosowane w rozleglejszych ubytkach pokrywających większość powierzchni żującej oraz powierzchnie styczne.

overlay to wklad koronowy, który obejmuje znaczną powierzchnię zęba wymagającą odbudowę guzków i powierzchni stycznych.

Chcąc zagwarantować Państwu protetykę najwyższej jakość oprócz doświadczenia zapewniamy współpracę z najlepszymi pracowniami protetycznymi - dzięki czemu końcowy produkt charakteryzuje precyzja, estetyka i funkcjonalność - w skrócie - najwyższa jakość.